środa, 30 października 2013

ZWROT !!!


Wirtualny Myszków :
Wirtualny Myszków to zbiór informacji o Myszkowie, dostępnych w prasie, internecie oraz opartych na wywiadach. Ogólny pogląd na miasto jaki można stworzyć nie będąc
jeszcze w Myszkowie. Zbiór wszystkich

informacji zebranych w formie prezentacji.

http://flow-myszkow.blogspot.com/2013/10/wirtualnymyszkow.html

Warsztaty projektowe dizajn w Myszkowie:
Czterodniowy pobyt w mieście
aby zbadać jego potrzeby.
Narzędzia:
spacer wrażeniowy – zwiedzanie Myszkowa wg listy najważniejszych obiektów (urzędu, mieszkańców, PKS – wirtualny Myszków).
spacer badawczy moderowany – uczestnicy warsztatów, urząd i stowarzyszenia – moderował Paweł Jaworski.
warsztaty z mieszkańcami – analiza społecznej percepcji miasta.
burza mózgów – analiza zebranych informacji.

http://pksaspkat.blogspot.com/2013/07/design-w-myszkowie.html

Warsztaty z liderami Myszkowskich Stowarzyszeń:
Podczas tych warsztatów pracowaliśmy nad mapą percepcji miasta przez mieszkańców. Uczestnicy pracowali nad mapą miasta, na którą nanosili miejsca, w których widzą
potencjał oraz przekazywali nam ich postrzeganie miasta.

Zaobserwowaliśmy lukę w przepływie informacji, relacji między stowarzyszeniami. Wykazywali niedosyt informacji na temat podejmowanych działań innych organizacji.

Wypracowanie 3 obszarów projektowych:
Porządkowanie i kategoryzowanie występujących problemów oraz potencjałów zaowocowało wyznaczeniem trzech obszarów projektowych (wizje negatywne oraz szanse rozwoju).

CENTRUM – problem z określeniem
centrum miasta przez mieszkańców.

REKREACJA – Myszków jest wyjątkowo
zielonym miastem, znajdującym się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

PRZEPŁYW INFORMACJI – problem z przepływem informacji pomiędzy stowarzyszeniami nieefektywne  informowanie  mieszkańców Myszkowa.

http://flow-myszkow.blogspot.com/2013/10/wyniki-badan-obszary-projektowe.html

ZWROT:
Narzędziem umożliwiającym kontaktowanie się między Stowarzyszeniami miała być platforma internetowa.
Podczas dalszych analiz zauważyłem, że większość z nich była skoncentrowana na wykorzystania tego narzędzia.
Nabrałem wątpliwości czy jest to najlepsze narzędzie służące komunikacji dla tej społeczności.
Powróciłem więc do momentu naszych samodzielnych badań i pracowałem już zadając bardziej obiektywne pytania.
FRAGMENT MYSZKOWSKICH PRZEMYŚLEŃ:
...W większości przypadków dowiadywałem się, że Myszków jest na tyle małym miastem, iż wszyscy telefonują do siebie w celu załatwienia spraw lub poinformowaniu o "czymś". Projekt portalu byłby więc czymś zupełnie dodatkowych bo generalnie chodzi o poprawę ich kontaktów i znajomości. Jak wspominałem wcześniej jest wiele wspaniałych stowarzyszeń i każde działa w miarę sprawnie, lecz zwrócono mi uwagę na podział organizacji, na takie które działają dla swoich członków i na takie, które działają dla mieszkańców (w szerszym znaczeniu np. Podlas).
Możliwość wspólnych spotkań i osobistego zapoznania się przynajmniej liderów jest odbierana bardzo pozytywnie i myślę całkiem poważnie o takim Myszkowskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Jak dowiedziałem się, można wystąpić do Rady Miasta o powołanie takiego centrum. Na mocy uchwały Rady Miasta powołana jest jednostka pozarządowa, która pomaga organizacjom, stowarzyszeniom oraz związkom w prowadzeniu działalności. Jest to dosyć nowy sposób działania, każde z centrum opowiadało, że zainspirowało je działanie innego miasta np. Gliwice zauważyło powstanie takiego centrum w Gdyni a Zabrze w Gliwicach. Ucząc się na błędach oraz pozytywnych aspektach takiego działania, zastanawiam się nad wprowadzeniem czegoś takiego w Myszkowie. Dodatkowo Centra dzielą się na "specjalizaje" i organizują "spotkania branżowe" np. kulturalne, rekreacyjne czy edukacyjne i omawiają plany z liderami z danej dziedziny. Centrum jest łącznikiem pomiędzy organizacjami i większość informacji jest przekazywana za pomocą internetu, a na pytanie: W jaki sposób radzą sobie z tym ludzie starsi uzyskałem odp. że oni są od tego żeby im pomóc więc telefonują lub przysyłają do centrum informację a oni rozsyłają ją dalej. Organizowane są szkolenia i kursy korzystania z internetu a nawet pozyskiwane środki na komputery dla nich.
Pomysł np. z Festiwalem Organizacji Pozarządowych jest również bardzo pozytywnie odbierany, taka okazja do pokazania mieszkańcom czym się zajmują dane organizacje.
Po rozmowie ze Stowarzyszeniem Dworzec-Kultura i Proboszczem Parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, stwierdzam, że raczej nie korzysta się z kanału przekazywania informacji z ambony. Ksiądz co prawda opowiadał, że czasami burmistrz prosi o przekazanie informacji np. o dopłatach dla rolników itd. i nie ma z tym problemu, lecz nie jest to praktykowane. Sami, też raczej nie proszą stowarzyszeń o pomoc, załatwiają to np.  z innymi parafiami. 
Jeżeli chodzi o ludzi starszych w Myszkowie to ich źródłem informacji są gazety (Myszkowska oraz dodatek regionalny do Dziennika Zachodniego), rozmowy telefoniczne czy osobiste.
Chciałbym zbadać przepływ informacji np, na przykładnie puszczenia informacji o warsztatach, które chce zorganizować, np tydzień, dwa wcześniej i podczas warsztatów badać wraz z liderami drogę takiej informacji i pomyśleć jak można to usprawnić. Taka praca na konkretnym przykładzie (Wypuścić informację i sprawdzić czy i jak dotarła). Myślałem też czy nie sprawdzać telefonicznie kilka dni przed warsztatami czy w ogóle informacja dotarła i osobiście jeszcze raz zaprosić.
Cały czas czuję, że kiedy odszedłem (póki co) od pomysłu platformy,  brakuje mi jeszcze informacji wynikających z rozmów ze stowarzyszeniami i mieszkańcami. 
Pracuję nad planszą ale po zrobieniu kroku w tył zastanawiam się co ma się na niej znaleźć. Jest to w sumie pierwsza część projektu mająca na celu usprawnienie wymiany informacji między stowarzyszeniami. Drugim krokiem będzie odpowiedzenie na potrzebę mieszkańców w związku z brakiem świadomości o wydarzeniach w Myszkowie, organizowanych w większości przez Organizacje Pozarządowe. Uważam, iż usprawnienie przepływu informacji pomiędzy Stowarzyszeniami będzie miało wymierne skutki w rozprowadzaniu informacji mieszkańcom.
>myszkowskie przemyślenia<

Plan projektu strony www:
Myszków posiada kilkanaście stron i blogów
z wydarzeniami i informacjami o mieście.
Tak ogromna ilość powoduje, że ciężko

znaleźć wiarygodne źródło. Projekt ma na celu stworzenie wiodącej platformy internetowej o Myszkowie oraz część dostępną tylko dla Stowarzyszeń, gdzie będą mogły omawiać swoje działania oraz wymieniać się doświadczeniami. Zapraszać do współpracy i planować wspólnie wydarzenia w mieście.

http://flow-myszkow.blogspot.com/2013/10/projekt-platforma-myszkow.html

Analiza drogi komunikatu:
Dopasowanie narzędzia do odpowiedniej grupy docelowej pozwoli wyeliminować zakłócenia na drodze komunikatu.
Największy problem sprawia ludziom starszym korzystanie z komputera i internetu. Szczegółowa analizadrogi komunikatu pozwoli odpowiedni zdefiniować narzędzia, którymi komunikuje się społeczność w Myszkowie.
W celu zbadania drogi komunikatu poproszę o rozprowadzenie informacji o warsztatach (w taki sposób jak robili to do tej pory).
Następnie osobiście zweryfikuję telefonicznie czy informacja dotarła do poszczególnych jednostek oraz będzie to okazja do oficjalnego zaproszenia na warsztaty oraz pracy nad poprawą przepływu informacji między stowarzyszeniami, które działają w Myszkowie.

Warsztaty z liderami stowarzyszeń ,,Flow"
Na warsztatach chcę opracować modele
mentalne przebiegu komunikatu, który wcześniej nadam. Zbadać dobre i złe strony
wykorzystanych narzędzi oraz wypracować wzorcowy model.

Na stworzenie modelu mentalnego składają się trzy etap:
1. Pozyskanie danych o tym, jak
   użytkownicy wykonują „czynności”
2. Znalezienie podobieństw, wspólnych            
            wzorców zachowań
3. Przekształcenie pozyskanych informacji      
            w model
Ponadto zaproszę eksperta w celu przeprowadzenia dobrych praktyk (planowanych serii
wykładów z czynnymi działaczami innych miast w celu wymiany doświadczeń).

Możliwe będzie omówienie funkcjonowania jednego z pomysłow Centrum Organizacji Pozarządowych. Powstawanie takich jednostek jest stosunkowo nowym ruchem lecz bardzo sprawnie działającym i odnoszącym wiele sukcesów. Współpraca w takim centrum przebiega sprawniej oraz łatwiej współpracuje się z takimi jednostkami jak np: Urząd Miejski. Mieszkańcy także mogą kontaktować się z Instytucjami za pomocą jednego miejsca co zwiększa ich zadowolenie i sprawność działania.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz